
MEINL Cymbals 18" Pure Alloy Extra Hammered China PA18EHCH
USP:
- Computerized Hammering
- made in Germany
- Timeless sounds
- For all styles
Product Description:
Effortless touch and clean sound. This is Meinl Pure Alloy. A timeless voice formed with fully lathed surfaces allows them to be expressive in virtually any style. Their refined nature has two sides: polished definition met by a velvety wash that encompasses a full tonal spectrum. Shimmering, smooth sounds bounce right along with your stick to create a reactive touch that extends through all dynamic levels. These cymbals cut with agility. Blanketing their superb stick definition is a sustain that plays out with just the right amount of strength and balanced wash.
Specifications:
| Series | Pure Alloy |
| Diameter | 18" |
| Type | China |
| Weight | Medium-Thin |
| Made in | Germany |
Look:
| Material | Pure Alloy |
| Shaping | Computerized Hammering |
| Lathe | Pinpoint |
| Finish | Traditional |
| to clean | Meinl Cymbal Cleaner, Meinl Cymbal Protectant |
Sound:
| Music Style | Rock, Pop, Fusion, R&B, Reggae, Studio |
| Character | Shimmering Clarity |
| Sustain | Medium to Short |
| Volume | Medium to Low |
| Timbre | Mid-Dark |
| Pitch | High-Mid |
USP:
- Computerized Hammering
- made in Germany
- Timeless sounds
- For all styles
Product Description:
Effortless touch and clean sound. This is Meinl Pure Alloy. A timeless voice formed with fully lathed surfaces allows them to be expressive in virtually any style. Their refined nature has two sides: polished definition met by a velvety wash that encompasses a full tonal spectrum. Shimmering, smooth sounds bounce right along with your stick to create a reactive touch that extends through all dynamic levels. These cymbals cut with agility. Blanketing their superb stick definition is a sustain that plays out with just the right amount of strength and balanced wash.
Specifications:
| Series | Pure Alloy |
| Diameter | 18" |
| Type | China |
| Weight | Medium-Thin |
| Made in | Germany |
Look:
| Material | Pure Alloy |
| Shaping | Computerized Hammering |
| Lathe | Pinpoint |
| Finish | Traditional |
| to clean | Meinl Cymbal Cleaner, Meinl Cymbal Protectant |
Sound:
| Music Style | Rock, Pop, Fusion, R&B, Reggae, Studio |
| Character | Shimmering Clarity |
| Sustain | Medium to Short |
| Volume | Medium to Low |
| Timbre | Mid-Dark |
| Pitch | High-Mid |
Original: $535.48
-65%$535.48
$187.42Description
USP:
- Computerized Hammering
- made in Germany
- Timeless sounds
- For all styles
Product Description:
Effortless touch and clean sound. This is Meinl Pure Alloy. A timeless voice formed with fully lathed surfaces allows them to be expressive in virtually any style. Their refined nature has two sides: polished definition met by a velvety wash that encompasses a full tonal spectrum. Shimmering, smooth sounds bounce right along with your stick to create a reactive touch that extends through all dynamic levels. These cymbals cut with agility. Blanketing their superb stick definition is a sustain that plays out with just the right amount of strength and balanced wash.
Specifications:
| Series | Pure Alloy |
| Diameter | 18" |
| Type | China |
| Weight | Medium-Thin |
| Made in | Germany |
Look:
| Material | Pure Alloy |
| Shaping | Computerized Hammering |
| Lathe | Pinpoint |
| Finish | Traditional |
| to clean | Meinl Cymbal Cleaner, Meinl Cymbal Protectant |
Sound:
| Music Style | Rock, Pop, Fusion, R&B, Reggae, Studio |
| Character | Shimmering Clarity |
| Sustain | Medium to Short |
| Volume | Medium to Low |
| Timbre | Mid-Dark |
| Pitch | High-Mid |

















