
MEINL Cymbals 21" Byzance Brilliant Flex Ride - Thomas Lang Signature B21FLXR
Product Description:
Though âBrilliantâ refers to its finish, this series actually takes the traditional Byzance and darkens its sound. This darker sound is due to a finishing process that limits the high end as the cymbal is buffed to its brilliant look. Heavier models penetrate with directness, thinner ones shimmer with warmth. The overall combination of dark tonality and warm spread make Byzance Brilliant a great choice for everything from funk and fusion to rock.
Specifications:
| Series | Byzance Brilliant |
| Diameter | 21" |
| Type | Ride |
| Weight | Heavy |
| Made in | TĂŒrkiye |
Look:
| Material | B20 Bronze |
| Shaping | Hand Hammered |
| Lathe | Narrow Blade |
| Finish | Brilliant, Dark |
| to clean | Meinl Cymbal Polish, Meinl Cymbal Protectant |
Sound:
| Music Style | Metal, Rock, Pop, Fusion, Fusion, Funk, R&B, Studio |
| Character | Brilliant, Rich |
| Sustain | Medium to Long |
| Volume | Medium to Loud |
| Timbre | Mid-Bright |
| Pitch | High-Mid |
Product Description:
Though âBrilliantâ refers to its finish, this series actually takes the traditional Byzance and darkens its sound. This darker sound is due to a finishing process that limits the high end as the cymbal is buffed to its brilliant look. Heavier models penetrate with directness, thinner ones shimmer with warmth. The overall combination of dark tonality and warm spread make Byzance Brilliant a great choice for everything from funk and fusion to rock.
Specifications:
| Series | Byzance Brilliant |
| Diameter | 21" |
| Type | Ride |
| Weight | Heavy |
| Made in | TĂŒrkiye |
Look:
| Material | B20 Bronze |
| Shaping | Hand Hammered |
| Lathe | Narrow Blade |
| Finish | Brilliant, Dark |
| to clean | Meinl Cymbal Polish, Meinl Cymbal Protectant |
Sound:
| Music Style | Metal, Rock, Pop, Fusion, Fusion, Funk, R&B, Studio |
| Character | Brilliant, Rich |
| Sustain | Medium to Long |
| Volume | Medium to Loud |
| Timbre | Mid-Bright |
| Pitch | High-Mid |
Original: $1,117.93
-65%$1,117.93
$391.28Description
Product Description:
Though âBrilliantâ refers to its finish, this series actually takes the traditional Byzance and darkens its sound. This darker sound is due to a finishing process that limits the high end as the cymbal is buffed to its brilliant look. Heavier models penetrate with directness, thinner ones shimmer with warmth. The overall combination of dark tonality and warm spread make Byzance Brilliant a great choice for everything from funk and fusion to rock.
Specifications:
| Series | Byzance Brilliant |
| Diameter | 21" |
| Type | Ride |
| Weight | Heavy |
| Made in | TĂŒrkiye |
Look:
| Material | B20 Bronze |
| Shaping | Hand Hammered |
| Lathe | Narrow Blade |
| Finish | Brilliant, Dark |
| to clean | Meinl Cymbal Polish, Meinl Cymbal Protectant |
Sound:
| Music Style | Metal, Rock, Pop, Fusion, Fusion, Funk, R&B, Studio |
| Character | Brilliant, Rich |
| Sustain | Medium to Long |
| Volume | Medium to Loud |
| Timbre | Mid-Bright |
| Pitch | High-Mid |

















