
MEINL Cymbals 22" Byzance Traditional Extra Hammered Ride B22EHR
USP:
- B20 Bronze Alloy
- Hand hammered for an unique sound
- Tradition and individuality
Product Description:
Their hammered and lathed surfaces, warm sounds and selection of models may be very traditional, but these cymbals are the ultimate choice when it comes to versatility. Rides with a buttery-soft feel. Crashes that range from dark and shimmering with thin models, to powerful and focused with heavier ones. Traditional tone and sonic individuality come together in each of these cymbals.
Specifications:
| Series | Byzance Traditional |
| Diameter | 22" |
| Type | Ride |
| Weight | Medium Thin |
| Made in | TĂĽrkiye |
Look:
| Material | B20 Bronze |
| Shaping | Hand Hammered |
| Lathe | Narrow Blade |
| Finish | Traditional |
| to clean | Meinl Cymbal Cleaner, Meinl Cymbal Protectant |
Sound:
| Music Style | Rock, Pop, Fusion, R&B, Reggae, Studio |
| Character | Warm, Smooth |
| Sustain | Medium to Long |
| Volume | Medium to Low |
| Timbre | Mid-Bright |
| Pitch | High-Mid |
USP:
- B20 Bronze Alloy
- Hand hammered for an unique sound
- Tradition and individuality
Product Description:
Their hammered and lathed surfaces, warm sounds and selection of models may be very traditional, but these cymbals are the ultimate choice when it comes to versatility. Rides with a buttery-soft feel. Crashes that range from dark and shimmering with thin models, to powerful and focused with heavier ones. Traditional tone and sonic individuality come together in each of these cymbals.
Specifications:
| Series | Byzance Traditional |
| Diameter | 22" |
| Type | Ride |
| Weight | Medium Thin |
| Made in | TĂĽrkiye |
Look:
| Material | B20 Bronze |
| Shaping | Hand Hammered |
| Lathe | Narrow Blade |
| Finish | Traditional |
| to clean | Meinl Cymbal Cleaner, Meinl Cymbal Protectant |
Sound:
| Music Style | Rock, Pop, Fusion, R&B, Reggae, Studio |
| Character | Warm, Smooth |
| Sustain | Medium to Long |
| Volume | Medium to Low |
| Timbre | Mid-Bright |
| Pitch | High-Mid |
Original: $1,087.06
-65%$1,087.06
$380.47Description
USP:
- B20 Bronze Alloy
- Hand hammered for an unique sound
- Tradition and individuality
Product Description:
Their hammered and lathed surfaces, warm sounds and selection of models may be very traditional, but these cymbals are the ultimate choice when it comes to versatility. Rides with a buttery-soft feel. Crashes that range from dark and shimmering with thin models, to powerful and focused with heavier ones. Traditional tone and sonic individuality come together in each of these cymbals.
Specifications:
| Series | Byzance Traditional |
| Diameter | 22" |
| Type | Ride |
| Weight | Medium Thin |
| Made in | TĂĽrkiye |
Look:
| Material | B20 Bronze |
| Shaping | Hand Hammered |
| Lathe | Narrow Blade |
| Finish | Traditional |
| to clean | Meinl Cymbal Cleaner, Meinl Cymbal Protectant |
Sound:
| Music Style | Rock, Pop, Fusion, R&B, Reggae, Studio |
| Character | Warm, Smooth |
| Sustain | Medium to Long |
| Volume | Medium to Low |
| Timbre | Mid-Bright |
| Pitch | High-Mid |

















